Чому більшість (99%) автозаправок функціонують без відповідних дозволів і хто їх захищає?


керівник ТОВ "Консалтингова група А-95"

Хмельниччина продовжує бути осередком корупційних скандалів. Тихе регіон, відоме комбайнерами та хліборобами, насправді виявилося глибоко корумпованим. Хто б міг це уявити?!

Є певні ознаки, які одразу викликають у мене занепокоєння щодо ситуації з владою в регіоні. Мій індикатор – це паливні "бочки". Нещодавно Нафтогазова асоціація України представила актуальні дані про їхнє розташування.

Для звичайного пішохода чи водія може бути не зовсім очевидним, що ці споруди на 99% є нелегальними. Однак для людей, які працюють на паливному ринку, це питання не викликає сумнівів.

Коротко кажучи, вони не можуть працювати законно з точки зору як нормативних актів, так і економіки. Якщо вони вирішать легалізувати розміщення цієї "бочки" (наприклад, через купівлю або оренду землі, визначення цільового призначення, підключення до мереж або отримання необхідних дозволів) і якимось чином отримають дозвіл на експлуатацію, то ця архітектурна структура ніколи не принесе прибутку. Причина в тому, що вона має обмежений асортимент товарів, низькі можливості для продажу і велику частку інвестицій. Хоча є окремі випадки, це радше винятки з правил.

Тому там, де можна "вирішити питання", роблять фактично самозахоплення. І пов'язані тут усі: силовики, податківці, місцеві чиновники. Точніше, перші, як правило, і є кураторами "бочок", забезпечуючи їм недоторканість з боку тих же податківців і чиновників.

Останні не мають бажання конфліктувати з "погонами", адже й так вистачає труднощів. Крім того, "погони" можуть виявитися корисними в певних ситуаціях, тому співпраця вигідна для всіх сторін.

Цей неприємний список очолює Львівська область, про яку я вже не раз згадував. До того ж, міська рада Львова виявила, що всі "бочки" розміщені незаконно (порушення правил землекористування), але це не заважає їм функціонувати вже протягом багатьох років.

У регіоні панує повна невідомість щодо подій, що відбуваються. Однак, якщо "тітушки" виштовхують силовиків із тютюнової фабрики, то, мабуть, не варто дивуватися появі якихось "дизельних бочок".

Щодо Одеси -- без сюрпризів, це загалом уже давно якась держава в державі. Як на мене, цифри щодо регіону дуже неповні. Про навалу на півдні "бочок" та АЗС, які торгують винятково за готівку, уже ходять легенди.

У цьому всьому є свої причини: паливо на кордоні без труднощів реалізують за "другою формою" (готівкою, -- ред.), і воно продовжує йти далі. А про жорсткість і принциповість одеських правоохоронців ми всі обізнані.

Трохи здивований Франківщиною. Навіть не знаю, хто за цим стоїть.

Дніпро. Коли показники досягають максимальних значень, результати стають очевидними. Раніше це місто вирізнялося великою кількістю нелегальних автозаправок. Мер Філатов намагався організувати протест, але його швидко змусили замовкнути.

А неподалік розташована Полтава, де "бочок" практично не існує. Я поспілкувався з місцевими працівниками заправок: чому так відбувається, у чому причина? Вони відповідають, що силові структури усвідомлюють: ми не залишимося безмовними. Можливо, варто і галичанам взяти на озброєння цей досвід?

У Львові представлені всі ключові мережі: Socar, Shell, UPG, Amic, WOG, а також локальний гравець ОККО. Чому б не об'єднати зусилля і не звернутись до органів влади? Тим більше, що всі ви є членами однієї асоціації — НАУ.

На цьому позитивному полюсі найбільш показовий для мене Київ. Нещодавно БЕБ нарешті придушило останнього й найстійкішого столичного "бочєчника" "Єврогаз", який примудрявся працювати в тіні років з десять.

Кажуть, що він вже встиг перейти в руки кількох власників, зокрема серед представників силових структур. Та нещодавно сталося щось незвичне — місяць-два тому все обладнання було демонстровано. У місті ще залишаються деякі партизани, але їхня діяльність носить спорадичний характер, а не є системною.

Цікаво, що навесні 2017 року в Києві демонтували кілька сотень "бочок" за активної підтримки законних гравців ринку.

Область значно відрізняється від столиці. Напевно, у кожного з нас є кілька подібних об'єктів у своєму районі, і їх, безумовно, більше, ніж на мапі НАУ (я, наприклад, знаю про дві "бочки" у своєму окрузі, які там не вказані).

Це вже наслідки децентралізації, де рулить влада кожної громади (і 100% з цього щось має). Який там ще національний і місцевий бюджети, якщо добрі люди поповнюють особисто твій?.

В цілому, кількість "бочок" в країні зменшилася, зокрема на Лівобережжі. Мене ж цікавить, яким чином "бочки" сплачуватимуть новий авансовий податок на прибуток? Якщо їм вдається так просто ігнорувати багато норм, то що може стати перешкодою для обходу ще одного зобов'язання?

Related posts