Чи можливе навмисне зменшення виплат під час розрахунку пенсійних сум - На пенсії.


Редакція отримала звернення від нашого читача з Чернігівщини. Він висловлює підозру, що його пенсія штучно зменшена. Чи можливе таке, і які проблеми існують у пенсійному законодавстві? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті.

Колись я мешкав і працював у Києві, але три роки тому вирішив переїхати до Чернігівської області, де також перевів свою пенсію. Після отримання розрахунку моєї пенсії стало очевидно, що він був виконаний з наміром ввести пенсіонера в оману. Розрахунок коефіцієнта зарплати проведено з істотним порушенням українського закону №1058, редакція якого діє з 09.07.2003. Згідно з цим законодавством, коефіцієнт зарплати повинен становити 2,3, але, згідно з нормами закону Реви, він виявився лише 1,9. Важливо зазначити, що згідно з абзацом 17 частини 2 статті 40 Закону 1058, з поправками від 03.10.2017, річна заробітна плата до 1 січня 1992 року для визначення індивідуального коефіцієнта повинна вважатися як щомісячна середня заробітна плата в Україні.

Крім того, у мене без попередження забрали всі доплати у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму та середньої зарплати в Україні, аргументуючи це тим, що моя пенсія вже є значною. У результаті я недоотримую приблизно три тисячі гривень щомісяця. На мої запити Пенсійний фонд не надає конкретних відповідей.

У моєму районі налічується 5,5 тисяч пенсіонерів. Якщо кожному з них не вистачає певної суми, то це складає приблизно два мільйони гривень щомісяця. А скільки ж таких людей живе по всій Україні?

Петро Бабенко з Чернігівщини.

В органах Пенсійного фонду не завжди можуть чітко пояснити ті чи інші речі, якусь інформацію можуть навіть усвідомлено або несвідомо приховати. Але погодитися з тим, що там навмисне дурять пенсіонерів, ми не можемо. Для таких заяв потрібні вагомі підстави і найчастіше вони необґрунтовані.

Розрахунок пенсій проводиться переважно в автоматичному режимі. У комп'ютер вносяться дані про стаж і зарплату людини і всі розрахунки згодом здійснює комп'ютерна програма, спираючись на алгоритми, прописані в законодавстві. Таким чином, людський фактор тут мінімізовано. Навіть якщо уявити, що працівник Пенсійного фонду захоче якимось чином обдурити систему, йому буде дуже складно це зробити, а часом і неможливо. Інше питання, що саме законодавство не є досконалим і не завжди справедливим, про що ми не раз писали.

Тепер перейдемо до суті питання. Нагадуємо нашим читачам, що для обчислення індивідуального коефіцієнта зарплати необхідно розділити щомісячний дохід особи на середню зарплату в країні за відповідні місяці. Після цього обчислюється середнє значення за періоди, що використовуються в розрахунках. До 2004 року при оформленні пенсійних виплат дозволялося надавати довідки про заробітну плату з погодинною деталізацією. Проте після прийняття Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 9 липня 2003 року, ці правила змінилися - тепер обчислення індивідуального коефіцієнта зарплати проводиться для кожного окремого місяця.

Проте до 1992 року дані про середню зарплату в країні держстат давав щорічно, а з 1992 року ці дані почали публікувати щомісяця. Тому у 2013 році до Закону №1058 було внесено уточнення, що якщо людина подає для розрахунку пенсії довідку про зарплату до 1992 року, то середня зарплата по країні у конкретному році вважатиметься також середньомісячною зарплатою по Україні за відповідні періоди. В принципі, це формальність, яка не змінила суті попередніх розрахунків. Можливо, зазначена норма виписана, як завжди, не дуже чітко, що і збиває з пантелику і може призводити до різночитання.

З листа бачимо, що ви пропонуєте альтернативну методику розрахунку коефіцієнта зарплати, не намагаючись річну зарплату поділити на 12 місяців. Але логіку цього розрахунку нам зрозуміти складно і вважаємо, що вона є помилковою.

Варто зазначити, що уточнююча норма, про яку йдеться, була додана до закону ще до 2017 року, в період, коли Андрій Рева не обіймав посаду міністра соціальної політики. У підсумку, міністри не є ініціаторами законодавчих актів — цим займається Верховна Рада.

Щодо доплат до пенсії, то тут нам складно зробити будь-які висновки. Не цілком зрозуміло, про які саме доплати йдеться. Лист Пенсійного фонду, який ви додаєте, свідчить, що вашу пенсію не зменшували. Бачимо, що у вас є доплата за понаднормовий стаж і надбавка почесному донору. Вони залежать від прожиткового мінімуму і коли він росте, то ці доплати також трохи збільшуються.

При цьому автоматичний перерахунок пенсій за віком через збільшення середньої зарплати законодавством не передбачено. Але так чи інакше, зростання цього показника певним чином впливає на розмір щорічної індексації. Таку індексацію, як бачимо, вам також проводили.

У деяких випадках збільшення пенсії призводить до зростання мінімальної зарплати. Наприклад, у осіб віком понад 65 років при стажі 30 років у жінок і 35 років у чоловіків мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою за 40% мінімальної зарплати. З 1 квітня мінімальна зарплата в Україні становить 8 тисяч гривень, отже мінімальна пенсія для таких громадян становить 3200 гривень. Оскільки ваша пенсія справді вища за цю суму, то вказаний перерахунок вас не зачепив.

Related posts