Бізнес очікує зростання обсягів виробництва, прискорення темпів інфляції та зниження вартості гривні, згідно з результатами опитування Національного банку України.
Бізнес поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, але погіршив очікування щодо інфляції та девальвації гривні.
Ці дані підтверджуються результатами щоквартального дослідження, в якому з 31 липня по 28 серпня взяли участь 655 керівників компаній з 21 регіону країни, згідно з інформацією пресслужби Національного банку (НБУ).
Згідно з отриманими даними, Індекс ділових очікувань компаній (ІДО) склав 100,6%, що є підвищенням у порівнянні з 99,5% у другому кварталі 2024 року.
"Учасники дослідження покращили свої позитивні оцінки стосовно загальних обсягів продажу продукції, інвестицій у обладнання та інвентар, а також зменшили негативні оцінки щодо витрат на проведення будівельних робіт. Однак респонденти висловили більш песимістичні прогнози щодо майбутнього фінансово-економічного становища підприємств та чисельності працівників", - повідомили в Національному банку.
Зокрема, бізнес зафіксував позитивні прогнози щодо обсягів виробництва товарів і послуг на наступний рік: баланс відповідей склав 3,7% (порівняно з "мінус" 0,3% у другому кварталі 2024 року). Зростання очікують підприємства з десяти областей, зокрема в таких сферах, як енергетика та водопостачання, сільське господарство, переробна промисловість, а також транспорт і зв’язок.
У той же час, вперше за останні вісім кварталів було помічено зниження інфляційних прогнозів: у третьому кварталі 2024 року очікувана річна інфляція на найближчі 12 місяців склала 9,7%, що є підвищенням у порівнянні з 9% у попередньому кварталі.
По-перше, на зниження інфляційних прогнозів серед підприємств суттєво вплинув валютний фактор.
Сподівання на девальвацію національної валюти знову зросли: згідно з опитуваннями, середній прогноз обмінного курсу через рік становить 43,72 грн за долар, тоді як у попередньому кварталі цей показник був на рівні 41,61 грн/$.
Одночасно знизилися прогнози щодо перспектив фінансово-економічного становища компаній та чисельності їхніх працівників:
"Усі учасники опитування висловили негативні прогнози. Найбільш песимістичними виявилися представники будівельного сектору та видобувної промисловості," - йдеться у звіті.
Одночасно, підприємства очікують зменшення темпів зростання витрат на оплату праці для кожного найманого працівника: співвідношення відповідей становить 52,9%, в порівнянні з 54,8% у другому кварталі.
Згідно з інформацією, отриманою з щомісячного опитування підприємств, проведеного Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД), у вересні основною перешкодою для ведення бізнесу став дефіцит робочої сили, спричинений мобілізацією або виїздом працівників за кордон.