"Безкарність сприяє вседозволеності": ініціатива "Чесно" провела аналіз причин, чому Феміда ігнорує справи Портнова.


Рух "Чесно" провів дослідження судових процесів, в яких був залучений, а також оцінив роботу суддів, які ухвалювали ці рішення.

Суди не раз ухвалювали рішення на користь колишнього народного депутата Андрія Портнова у його позовах до кількох медіа та громадських установ, що були спрямовані на захист його честі, гідності та професійної репутації.

У 2021 році Сполучені Штати наклали санкції на Портнова, зазначивши, що він встановив широкі зв'язки з судовою та правоохоронною системою України через корупційні дії.

Рух "ЧЕСНО" провів аналіз судових справ, у яких він був залучений, а також діяльності суддів, які ухвалювали відповідні рішення.

Варто відзначити, що в Єдиному державному реєстрі судових рішень є безліч справ, які стосуються Андрія Портнова. У цих справах одні й ті ж судді неодноразово приймали рішення на користь його позицій. Рух ЧЕСНО провів аналіз кількох із цих випадків.

У 2019 році Андрій Портнов ініціював судовий процес проти "24 каналу", Генеральної прокуратури та голови Центру протидії корупції. У своїй заяві екс-нардеп вимагав спростування інформації, яку вважав недостовірною, озвученої в програмі "Право на гідність". Ведучий програми повідомив, що існує кримінальне провадження стосовно незаконного збагачення Портнова, яке було закрито за рішенням Конституційного суду України. Однак, документи, пов'язані з цим провадженням, залишаються у наявності і можуть бути використані для стягнення коштів у рамках цивільного провадження.

Цю справу розглядала суддя Тетяна Ільєва з Печерського районного суду, яка ухвалила рішення на користь позивача. Судді Київського апеляційного суду – Олена Шкоріна, Любов Поливач і Анатолій Стрижеус – також висловили підтримку позиції Портнова. Проте згодом Верховний Суд скасував рішення як Печерського суду, так і апеляційної інстанції.

Відомо, що у 2023 році суддя Тетяна Ільєва отримала підозру у зловживанні своїми повноваженнями та внесенні свідомо неправдивих даних до ухвали. Наразі справа перебуває на розгляді в суді. За даними слідства, суддя ухвалила рішення про зняття арешту з €110,7 тис. та $9,3 тис., що були власністю колишнього віцепрезидента державної корпорації "Хліб України" Андрія Миханіва. Вона стверджувала, що ці засоби не належать підозрюваному, а є майном зовсім іншої особи.

У цій справі Вища рада правосуддя відмовилася тимчасово відсторонити Ільєву від виконання обов'язків судді. Крім того, 2014 року Тетяна Ільєва відпустила ексголову правління "Нафтогазу України" та колишнього народного депутата VIII скликання від "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна під заставу у 10 млн грн замість 1,5 млрд.

В 2023 році Портнов ініціював судовий процес проти Центрального економічного суду, компанії "Фокус медіа" та "Оптік Глобал Груп". Він вимагав, щоб суд визнав недостовірними звинувачення в його причетності до проросійських дій, а також обвинувачення в колабораціонізмі, зраді та співпраці з Росією, що нібито обґрунтовує накладення на нього персональних санкцій. Розгляд справи здійснював суддя Печерського суду Сергій Вовк, який підтримав аргументи Портнова.

Згідно з повідомленнями, судді Київського апеляційного суду Крижанівська, Онищук та Шпирук також затвердили рішення суду першої інстанції. Процес розгляду справи триває.

У 2019 році суддя Сергій Вовк виніс рішення про відшкодування з державного бюджету близько 7 млн грн на користь Портнова. Він подав позов до Міністерства юстиції та Державного казначейства, вимагаючи компенсації за завдану шкоду його репутації.

Також суддя Вовк ухвалив рішення на користь Анатолія Шарія у його позові проти "Української правди". Шарій домагався визнання неправдивою інформації, в якій стверджувалося: "Блогер, якому раніше високопосадовці Партії регіонів замовляли сюжети у конфлікті один з одним, тепер забирає частину електорату своїх колишніх замовників у ключових регіонах ОПЗЖ".

У 2015 році суддю було тимчасово усунено від виконання своїх обов'язків, але вже у 2016 році він відновив свою діяльність. За даними прокуратури, у 2015 році Вовк безпідставно позбавив громадянина його майна, порушивши його право власності.

У 2020 році Андрій Портнов ініціював судовий процес проти проєкту "Схеми" та ряду інших медіа. Він вимагав визнати неправдивими твердження про його можливу участь у підпалі автомобіля водія знімальної групи програми "Схеми", а також про погрози, які, як стверджувалося, він висловлював на адресу редакції. Розгляд справи проводив суддя Печерського суду Олексій Соколов, який задовольнив вимоги Портнова щодо захисту його честі та гідності.

Судді апеляційного суду Олена Шкоріна, Любов Поливач і Анатолій Стрижеус висловили підтримку позиції Портнова. Як повідомляє проєкт журналістських розслідувань "Схеми", вони планують оскаржити дане рішення.

Суддя Печерського суду Олексій Соколов підтримав позицію Андрія Портнова у справі про захист його честі, гідності та ділової репутації, коли той подав позов проти партії "Європейська Солідарність". Екснардеп вимагав визнати неправдивою інформацію, що стосується "справи моряків", в якій стверджувалося, що матеріали слідства, попри їхню таємницю, були передані Державному бюро розслідувань пану Портнову, який потім передав цю інформацію російській федерації, зокрема постійному представнику рф в ООН.

Крім того, суддя зобов'язав колишнього народного депутата і нинішнього уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця виплатити 50 тисяч гривень у вигляді моральної компенсації, а також спростувати всі свої висловлювання щодо члена Вищої ради правосуддя Павла Гречківського. Лубінець тоді охарактеризував його як "одіозну особу" та "незаконно переобрану до складу Вищої ради правосуддя".

Згідно з даними Громадської ради доброчесності, суддя Олексій Соколов неодноразово порушував терміни, встановлені для внесення судових рішень до державного реєстру. В окремих випадках рішення з'являлися у реєстрі на рік або навіть два пізніше їх ухвалення. Додатково, він затримував розгляд скарги захисника столичного урочища Протасів Яр, Романа Ратушного, який загинув у 2022 році під час бойових дій в Ізюмі, потрапивши у ворожу засідку. Роман Ратушний служив розвідником у 93-й механізованій бригаді "Холодний Яр".

Соколов також визнав наявність значних розбіжностей у інформації, наведеної в його деклараціях про майно. Суддя неодноразово безпідставно не задекларував своє власне майно або майно близького родича у встановлені строки. Відомо, що його екс-дружина працює в Київському апеляційному суді.

У 2024 році Портнов подав позов проти Руху ЧЕСНО, прагнучи захистити свою честь, гідність та ділову репутацію. Екснардеп вимагав виключити його з Реєстру зрадників та спростувати неправдиву інформацію про нього. Справу розглядав суддя Печерського суду В'ячеслав Підпалий, який ухвалив рішення на користь Портнова. Рух ЧЕСНО повідомив про намір подати апеляцію.

Також наголошується, що Підпалий надав Генеральній прокуратурі доступ до повідомлень та дзвінків журналісток проєкту "Схеми" Наталії Седлецької та Христини Бердинської з видання NV, що сталося за позовом Портнова. У результаті Європейський суд з прав людини виявив у цьому порушення Європейської Конвенції з прав людини.

Крім того, суддя ухвалив рішення про застосування м'якшого запобіжного заходу для екснардепа Віктора Медведчука - домашнього арешту. Прокурор, своєю чергою, просив про тримання під вартою з можливістю внесення застави розміром 300 млн грн. Нагадаємо, що Медведчук підозрюється у державній зраді та спробі розграбування національних ресурсів у Криму.

У 2014 році було ініційовано кримінальне провадження проти Підпалого у зв'язку з умисно неправомірним рішенням про скасування арешту майна Сергія Арбузова, який обіймав посаду першого віцепрем'єр-міністра, та його дружини. Крім того, у 2022 році Міністерство закордонних справ Великої Британії повідомило про те, що російські спецслужби мають зв'язки з численними колишніми українськими політиками, в тому числі з Арбузовим.

Список суддів у цих справах не є вичерпним, наголошує ух "ЧЕСНО". Адвокат "Платформи прав людини" Роман Васильняк зазначає, що такі рішення приймають судді, які усвідомлюють, що не понесуть за це наслідків, оскільки безкарність веде до вседозволеності. На практиці отримати законне рішення по справі можливо лише на рівні Верховного суду, але для цього потрібно витратити значні зусилля та час.

"В серпні 2023 року я звернувся зі скаргою на суддю Вячеслава Підпалого, який протягом трьох років не надавав журналістам "Дзеркала тижня" повний текст судового рішення для можливого оскарження. За весь цей час Вища рада правосуддя так і не відповіла на моє звернення. Дії ВРП створюють у суддів враження, що вони можуть залишатися безкарними," - підкреслює Васильняк.

Зазначається, що рух "ЧЕСНО" звернувся до Вищої ради правосуддя (ВРП) з запитом про кількість скарг, поданих на зазначених суддів, щоб дізнатися, скільки осіб висловлювали незадоволення їхньою діяльністю та які рішення ухвалювала ВРП.

Читайте також: Портнов програв позов проти Порошенка після того, як Верховний Суд вказав на кричущі порушення закону - адвокат

Перегляньте також:

Related posts