79% українців не залишили б свою країну навіть якщо б отримали громадянство США або Європейського Союзу.


Переважна кількість українців (79%) заявляє, що навіть отримавши громадянство США чи держави ЄС, вони б все ще обрали залишитися в Україні.

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у вересні 2024 року.

У жовтні 2020 року КМІС провів всеукраїнське телефонне опитування, в рамках якого, зокрема, було поставлено запитання: "Якщо б вам без жодних умов запропонували громадянство США або ЄС, чи погодились би ви на переїзд для постійного проживання в ці країни?". На той час 28% дорослих українців висловили готовність виїхати за кордон. Після повномасштабного вторгнення, у вересні 2022 року, КМІС повторив це запитання, і виявилося, що бажання покинути країну знизилося до 7%. Це зниження відбулося, зокрема, через те, що частина тих, хто раніше планував виїзд, вже реалізувала свої наміри в умовах війни, але також значну роль зіграло зростання почуття патріотизму та оптимізму щодо майбутнього України, зазначають соціологи.

У вересні 2024 року (після двох з половиною років повномасштабного вторгнення) КМІС знову поставив це запитання. Готовність переїхати за кордоном порівняно із вереснем 2022 року зросла до 19%, проте лишається помітно нижчою, ніж була у 2020 році. "Разом з цим абсолютна більшість українців - 79% - продовжують стверджувати, що навіть у разі отримання громадянства США чи країни ЄС вони би все одно залишилися в Україні", - йдеться у повідомленні.

За інформацією КМІС, в усіх областях України спостерігається тенденція до зростання кількості людей, готових виїхати за кордон. Однак, варто зазначити, що, за винятком східних регіонів, нинішні показники є нижчими, ніж у 2020 році. У східних областях ситуація залишилася такою ж, як і три роки тому. Крім того, в усіх регіонах абсолютна більшість населення (від 75% до 81%) не прагне емігрувати, а бажає залишитися в Україні.

За результатами опитування, серед усіх вікових категорій також є зростання частки тих, хто хотів би переїхати за кордон, проте серед усіх вікових категорій 74-86% хочуть залишатися жити в Україні.

Зокрема, у 2020 році практично половина (46%) молодих українців у віці 18-29 років висловили бажання виїхати за кордон. Але до вересня 2022 року цей показник впав до 13%, а вже до вересня 2024 року знову піднявся до 26%. "Незважаючи на відчутне зростання, 74% українців до 30 років все ще прагнуть залишитися в Україні. Подібна тенденція спостерігається і серед осіб віком 30-44 років, де 75% не планують емігрувати", - зазначають у КМІС.

Згідно з проведеним опитуванням, більшість чоловіків віком від 25 до 55 років, що підпадають під мобілізаційний вік, не бажають залишати Україну — їхня частка складає 70%. Водночас 27% виявили бажання виїхати. Щодо жінок у тій же віковій категорії, 80% не планують покидати країну, тоді як 18% мають намір це зробити.

"У 2020 році спостерігалося значно більше бажання чоловіків виїхати за межі країни в порівнянні з жінками. Проте, слід зазначити, що більшість українських чоловіків, які підлягали мобілізації, навіть за умов легальних можливостей, не прагнули залишати Україну," - підкреслюють у КМІС.

КМІС з 1 по 6 вересня організував власне всеукраїнське дослідження громадської думки під назвою "Омнібус". До цього опитування, за власним рішенням, були включені питання щодо бажання респондентів переїхати на проживання до США або Європейського Союзу.

З використанням методу телефонних інтерв'ю, відомого як комп'ютерно-асистовані телефонні інтерв'ю (CATI), було здійснено опитування 1022 осіб на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів з усіх областей України, що підпадають під контроль уряду. У дослідженні взяли участь лише повнолітні громадяни (від 18 років), які на момент опитування проживали на території, що контролюється українською владою. До вибірки не включалися особи, що мешкають на тимчасово окупованих територіях; однак деякі респонденти були внутрішньо переміщеними особами, які переїхали з таких зон. Крім того, опитування не охоплювало громадян, які виїхали за межі країни після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%; 3,5% для показників, близьких до 25%; 2,5% - для показників, близьких до 10%; 1,8% - для показників, близьких до 5%.

В умовах війни, окрім вказаної формальної похибки, спостерігається і певне систематичне відхилення. Проте, в КМІС вважають, що результати все ще мають високу репрезентативність, що дає змогу надійно досліджувати суспільні настрої населення.

Related posts